Zaloguj się

Szopki krakowskie z naszym Bankiem

79. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa

Nasz Bank od kilkunastu lat współpracuje z Muzeum Krakowa przy organizacji Konkursu i Wystawy Szopek Krakowskich. Wszak "rzemiosło" w nazwie zobowiązuje.
W tym roku s
zopki wracają do Pałacu Krzysztofory! Jeden z eksponatów - śliczną bożonarodzeniową szopkę można też oglądać w krakowskim Oddziale naszego Banku przy ul. Dunajewskiego 7. Serdecznie zapraszamy!

Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś. Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bozego Narodzenia.

Co roku w pierwszy czwartek grudnia (w tym roku 2 grudnia 2021 r.) szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie można je podziwiać od 10.00 do 12.00. Po hejnale krakowskim o godz. 12.00 wyrusza korowód szopek wokół Rynku prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic, który prowadzi na scenę, gdzie następuje prezentacja szopek i szopkarzy. Następnie twórcy przenoszą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez Jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków.

Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpiło 5 grudnia 2021 o godzinie 14.00 na Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory.

Jak każe tradycja, szopki zostaną pokazane publiczności od 6 grudnia 2021 r. do 27 lutego 2022 r. na wystawie pokonkursowej, która w tym roku wraca po pięciu latach remontu do Pałacu Krzysztofory.
Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.
Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Partner Główny wystawy: Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie.

Więcej informacji: www.muzeumkrakowa.pl.

Ogłoszenie wyników konkursu:

5.12.2021, godz. 14.00, sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
6.12.2021: otwarcie wystawy

Wystawa Szopki w Pałacu Krzysztofory
Kurator: Małgorzata Niechaj, tel. 796-322-483,
Miejsce: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, Kraków
Czas trwania: 6.12.2021 – 27.02.2022

Przedstawienia jasełkowe w Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa zaprasza na przedstawienie jasełkowe!

W tym roku, w związku z zakończeniem remontu Pałacu Krzysztofory, przy Rynku Głównym 35 zobaczymy nie tylko Pokonkursową Wystawę Szopek Krakowskich, ale także tradycyjne przedstawienia jasełkowe.

W grudniu zapraszamy na przedstawienia w wykonaniu pochodzącej ze Zwierzyńca rodziny Malików – artystów, którzy nie tylko od wielu pokoleń wykonują szopki, ale także odgrywają przedstawienia jasełkowe. Spektakle jasełkowe będą prezentowane z wykorzystaniem kukiełek, wśród których pojawią się postacie m.in. Heroda, Śmierci, Lajkonika, czy Pana Twardowskiego. Jasełkom będą towarzyszyły grane i śpiewane na żywo kolędy i pastorałki.

Jasełka odbędą się w następujących terminach:
12 grudnia (niedziela), godz. 17.00
 26 grudnia (niedziela), godz. 17.00
28 grudnia (wtorek), godz. 17.00

Przedstawienia odbędą się w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35).
Konieczność rezerwacji miejsc w COZ, limit 50 osób
Udział w jasełkach jest bezpłatny

Serdecznie zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Wokół Szopki – spacerem po Krakowie

Już po raz kolejny krakowianie i turyści będą mieli okazję odbycia wyjątkowego spaceru po Krakowie śladem szopki krakowskiej. Muzeum Krakowa wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym umieściło w miejskiej przestrzeni ponad dwadzieścia szopek krakowskich.

Jak co roku szopki będzie można oglądać na krakowskich placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych. Rozstawione w szklanych, podświetlanych gablotach szopki nabiorą nowego kontekstu. Na wspólny spacer Wokół Szopki zapraszamy 6 stycznia 2022 r., poprowadzi go dyrektor Muzeum Krakowa dr Michał Niezabitowski.

Szopki będzie mozna podziwiać w przestrzeni miejskiej od 2 grudnia 2021 r. do 31 stycznia 2022 r.