< Wróć do strony Komunikaty

19.01.2021

Zmiana sposobu płacenia kartą w Internecie - przypomnienie

W związku z wprowadzeniem tzw. silnego uwierzytelniania uprzejmie przypominamy, że od 01.01.2021 r. zmianie uległ sposób potwierdzania płatności kartą w Internecie. Do dnia 31.12.2020 r. transakcja potwierdzana była jednorazowym kodem 3D Secure przekazywanym SMS na podany w Banku numer telefonu. Od dnia 01.01.2021 r. mogą być Państwo poproszeni dodatkowo o podanie numeru PIN do karty płatniczej. Wprowadzenie powyższej zmiany podniesie bezpieczeństwo płatności kartą w Internecie.
To czy płatność będzie wymagała dodatkowej autoryzacji, zależy od sklepu internetowego, w którym dokonują Państwo zakupów.
W związku z powyższym podczas niektórych płatności system poprosi o wpisanie: imienia i nazwiska Użytkownika karty, numeru karty, daty ważności, kodu CVV2 (to trzycyfrowy numer znajdujący się na odwrocie karty) oraz kodu 3D Secure (z SMS) i PIN do karty.
Powyższa zmiana wynika z przepisów ustawy o usługach płatniczych.
Prosimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa dotyczących karty płatniczej:
- kartę i kod PIN należy przechowywać osobno, w bezpiecznym miejscu,
- kod PIN może znać wyłącznie użytkownik karty,
- nie wolno zapisywać kodu PIN ani na karcie ani w żadnym innym miejscu,
- nie wolno nikomu podawać kodu PIN, ani osobiście ani telefonicznie ani mailowo. Pracownicy Banku nigdy nie dzwonią i nie piszą z prośbą o podanie kodu SMS lub kodu PIN.