Zaloguj się
< Wróć do strony Komunikaty

22.04.2024

Zasady składania i rozpatrywania zgłoszeń dotyczących transakcji nieautoryzowanych w Banku Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie

Informacja o zasadach składania i rozpatrywania zgłoszeń dotyczących transakcji nieautoryzowanych w Banku Spółdzielczym Rzemiosła w Krakowie

1. Klient Banku ma prawo do złożenia zgłoszenia wystąpienia nieautoryzowanej transakcji płatniczej, które Bank jest zobowiązany rozpatrzyć zgodnie zasadami określonymi w art. 46 Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.
2. Klient może złożyć zgłoszenie wystąpienia nieautoryzowanej transakcji płatniczej w następującej formie:

1) pocztą tradycyjną, kierując pismo na adres siedziby Banku Spółdzielczego Rzemiosła w Krakowie; 31-133 Kraków, ul. Dunajewskiego 7,
2) pocztą elektroniczną (dane kontaktowe dostępne są na stronie internetowej Banku),
3) pisemnie lub ustnie w placówce Banku, przy czym przyjęcie zgłoszenia w formie ustnej wymaga potwierdzenia jego złożenia na formularzu zgłoszenia transakcji kwestionowanej/nieautoryzowanej, którego wzór stanowi Załącznik nr 2 do Instrukcji. Podczas przyjmowania zgłoszenia należy również przekazać Klientowi do zapoznania i potwierdzenia „Pouczenie dla Klienta z tytułu zgłoszenia transakcji nieautoryzowanej” - stanowiące Załącznik nr 3 do Instrukcji,
4) telefonicznie (24H), za pośrednictwem telefonicznego serwisu bankowości elektronicznej - przy czym przyjęcie zgłoszenia przez konsultanta serwisu wymaga wypełnienia przez niego formularza zgłoszenia transakcji kwestionowanej/nieautoryzowanej, którego wzór stanowi Załącznik nr 2 do Instrukcji, oraz przekazania ustnie Klientowi informacji zawartych w „Pouczeniu dla Klienta z tytułu zgłoszenia transakcji nieautoryzowanej” -Załącznik nr 3 do Instrukcji. W przypadku, gdy zgłoszenie dotyczy transakcji kartowych, konsultant serwisu w celu zastrzeżenia karty informuje Klienta o konieczności bezpośredniego kontaktu z Santander Bank Polska SA i podaje Klientowi numer infolinii obsługującej zastrzeganie kart.

3. Klient powinien złożyć w Banku zgłoszenie wystąpienia nieautoryzowanej transakcji niezwłocznie po jej stwierdzeniu. Zgłoszenie takie powinno zawierać:
1) numer rachunku związany z nieautoryzowaną transakcją
2) dane osobowe Posiadacza rachunku/ Użytkownika/
3) datę dokonania transakcji płatniczej
4) oryginalną kwotę transakcji płatniczej
5) opis zdarzenia/wskazanie powodu złożenia zgłoszenia

4. Do zgłoszenia Klient powinien dołączyć wszelkie dokumenty związane ze sprawą.

5. Z zastrzeżeniem ust. 6 , Bank udziela odpowiedzi na zgłoszenie w terminie do 15 dni kalendarzowych od dnia jego otrzymania. W uzasadnionych przypadkach, gdy zachodzi konieczność przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego i tym samym 15 dniowy termin rozpatrzenia zgłoszenia nie może zostać dotrzymany, Bank przed upływem tego terminu, informuje Klienta o przyczynie opóźnienia ze wskazaniem okoliczności, które muszą zostać ustalone oraz przewidywanego termin udzielenia odpowiedzi

6. W przypadku stwierdzenia przez Bank wystąpienia nieautoryzowanej transakcji, Bank niezwłocznie po stwierdzeniu wystąpienia nieautoryzowanej transakcji, to jest najpóźniej do końca kolejnego dnia roboczego, z wyjątkiem przypadku, w którym Bank ma uzasadnione i należycie udokumentowane podstawy, aby podejrzewać oszustwo, przywraca obciążony rachunek Klienta do stanu, jaki istniałby, gdyby nie miała ona miejsca.

7. Bank ma prawo dokonać zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do organów ścigania, jeśli posiada udokumentowane i uzasadnione podstawy, aby podejrzewać oszustwo.

8. Bankowi przysługuje roszczenie zwrotne, w przypadku dokonania zwrotu kwoty z nieautoryzowanej transakcji płatniczej a następnie stwierdzenia przez Bank wystąpienia okoliczności decydujących
o odpowiedzialności płatnika za tą transakcję tj. udowodnienie oszustwa albo innych okoliczności potwierdzających autoryzację.

Dla przypomnienia:
Płatnik odpowiada za nieautoryzowane transakcje płatnicze w pełnej wysokości, jeżeli doprowadził do nich umyślnie albo w wyniku umyślnego lub będącego skutkiem rażącego niedbalstwa naruszenia co najmniej jednego z obowiązków:
- korzystania z instrumentu płatniczego zgodnie z umową ramową
- zgłaszania niezwłocznie dostawcy stwierdzenie utraty, kradzieży, przewłaszczenia albo nieuprawnionego użycia instrumentu płatniczego lub nieuprawnionego dostępu do tego instrumentu.
- zapobieganiu naruszenia indywidualnych danych uwierzytelniających
- przechowywania instrumentu płatniczego z zachowaniem należytej staranności oraz nieudostępniania go osobom nieuprawnionym.

9. Bank ma prawo wystąpić na drogę sądową z powództwa cywilnego z tytułu nienależnego zwrotu kwoty z transakcji uznanej jako nieautoryzowana, jeśli posiada uzasadnione i udokumentowane podstawy, aby twierdzić, iż transakcja miała charakter transakcji autoryzowanej przez Płatnika.

10. Bank nie rozpatruje zgłoszeń, które wpłynęły po upływie 13 miesięcy od dnia obciążenia rachunku płatniczego.

11. Bank udziela odpowiedzi na zgłoszenie wystąpienia nieautoryzowanej transakcji płatniczej w formie papierowej lub za pomocą innego trwałego nośnika informacji z zastrzeżeniem, że udzielenie odpowiedzi na zgłoszenie w wybranej formie nie może powodować wystąpienia ryzyka ujawnienia tajemnicy bankowej osobom nieuprawnionym niezwłocznie po zakończeniu postępowania wyjaśniającego.

12. Właściwym dla Banku organem nadzoru jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą przy ul. Pięknej 20, 00-549 Warszawa, adres korespondencyjny Urzędu: Komisja Nadzoru Finansowego, ul. Piękna 20 skr. poczt. 419, 00-549 Warszawa.

 

Zgłoszenie transakcji kwestionowanej/nieautoryzowanej - formularzzgloszenie-transakcji-kwestionowanej-nieautoryzowanej-22-04-2024.pdf269.83kBPobierz
Pouczenie dla klienta z tytułu zgłoszenia transakcji nieautoryzowanejpouczenie-dla-klienta-z-tytulu-zgloszenia-transakcji-nieautoryzowanych-22-04-2024.pdf229.07kBPobierz