Zaloguj się
< Wróć do strony Aktualności

27.11.2020

78. Konkurs Szopek Krakowskich i pokonkursowa wystawa Szopki w Celestacie


Serdecznie zapraszamy Państwa na 78. Konkurs Szopek Krakowskich
oraz pokonkursową wystawę Szopki w Celestacie do Muzeum Krakowa

Nasz Bank od wielu lat realizuje unikalny projekt sponsorski – wspiera Muzeum Krakowa przy organizacji konkursu i wystawy szopek krakowskich.
Stałe zaangażowanie Banku w to wydarzenie jest naszym wkładem w kultywowanie krakowskiego rzemiosła artystycznego i rękodzieła.
Krakowską szopkę, jeden z eksponatów muzealnych, można zobaczyć w siedzibie naszego Banku, w Krakowie, przy ul. Dunajewskiego 7.

Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś. Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.
Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.
Co roku w pierwszy czwartek grudnia szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Szopki ocenia jury składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków. Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
Rok 2020 jest rokiem szczególnym ze względu na trwający stan epidemii koronowirusa (COVID-19). W trosce o bezpieczeństwo Muzeum Krakowa zdecydowało się na wprowadzenie zmian w zasadach konkursu.
Twórcy dostarczą gotowe szopki w dniach 16–30 listopada 2020 r. wprost do Celestatu (ul. Lubicz 16).
Tam w dniu konkursu, w tym roku wypadającym 3 grudnia, prace zostaną ocenione i nagrodzone przez Sąd Konkursowy.
Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi 6 grudnia 2020 o godzinie 14.00 w formie transmisji na kanale Facebook: www.facebook.com/muzeumkrakowa.

Jak każe tradycja, nagrodzone szopki zostaną pokazane publiczności na wystawie pokonkursowej, odbywajacej się w Celestacie, oddziale Muzeum Krakowa.
Wystawa będzie udostępniona on-line od 7 grudnia na stronie www.muzeumkrakowa.pl. Publiczność zaprosimy na wystawę w momencie otwarcia muzeów w Polsce.

Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich będzie czynna od 7 grudnia 2020 do 28 lutego 2021 roku.

78. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa Szopki w Celestacie uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.